Téli világ a Börzsöny csúcsán
A Börzsöny minden évszakban várja a kirándulni vágyókat. Ha rutinosak vagytok, és egy királyréti kisvonatos kirándulástól “durvábbat” szeretnétek, akkor tökéletes választás számotokra is a Csóványost meghódító hosszú gyalogtúra. Mi már többször megtettük ezt az utat, legutóbb 2021 telén.
Utazás Diósjenőig
Ha vonattal utaztok, akkor Budapestről egy váci átszállással tudtok utazni. Vácra a Z70-es zónázó vonatokkal utazzatok, mert akkor minden vonathoz lesz Vácon csatlakozás tovább Diósjenő felé, ami még körülbelül 45 perc utazás. Vácig egyébként utazhattok az EuroCity vonatok egyikével is, akkor akár egy jó kávé vagy pár finom falat is elfogyasztható útközben az étkezőkocsiban.
Vácig modern emeletes KISS motorvonatokkal utazunk, onnantól Diósjenőig viszont beköszön a magyar rögvalóság, a megszokott mellékvonali zötyögős kis bz motorvonattal haladunk tovább. Egyébként a vonatok Diósjenőig óránként közlekednek, így viszonylag egyszerűen tervezhető az el- és hazajutás. Egyes járatokon nagy befogadóképességű kocsik is közlekednek, ezek a menetrendben jelölve vannak, így kerékpáros túra esetében tudunk ezzel tervezni.
Az utóbbi időkben elkezdték ezen motorvonatokat felújítani, így ha szerencsétek van egy-egy kékre festett, újrakárpitozott járművel is találkozhattok. Műszakilag semmiben nem modernebbek piros-sárga társaiknál, csupán optikai tuningot kaptak. Sok értelme így nem volt szerintem, nem kényelmesebb, nem komfortosabb, de legalább kulturáltabbnak hat a közeg. Csak legyenek normálisan takarítva is…
Belföldi utazás modern vonatokkal? Próbáljátok ki az új prémium osztályt is!
Irány a Csóványos
Diósjenőre megérkezve tipikus mellékvonali állomáson találjuk magunkat, egy nógrád megyei faluban. Az állomás csendes, viszonylag takaros. Egyes vonatok Balassagyarmatig közlekednek, egy részük pedig csak idáig.
Az állomástól induljunk neki, vágjunk keresztül a falun. Ha élelmünk nincs, akkor érdemes betérni a faluban egy üzletbe, hogy feltankoljunk. Ezek után kezdődhet is a hosszas túra. A terep változatos, a faluból kiérve már szinte az erdőben is vagyunk, erdei földúton, ösvényeken haladunk. A nehézség sem állandó, vannak meredekebb, nehezebb szakaszok, valamint könnyed erdei sétálgatós részek is. A túra hosszú, a Csóványosig 2,5-3 órát nyugodtan számolhattok.
Ha téli időben vágtok neki, és Diósjenőn nincsen hó, a hőmérséklet viszont pár fokkal nulla fok felett van, akkor a túra közben áthaladtok a fagyhatáron, ahonnan hamisíthatatlan téli tájon visz az utatok, amolyan Narnia hangulatban ballaghattok.
Izgalmas, változatos tájakat keresel belföldön? Utazz a Cuha-patak völgyébe is, mely minden évszakban egyedülálló élmény!
Érdemes túra közben többször megpihenni, számos hangulatos rét közül választhattok. Esetleg megpihenhettek egy erdei ház romjánál is, de akár csak egy fa tövében is jól esik a pihenés a hosszú túra közben.
Személyes kedvencem az útvonalon az egy lépcsős, meredek szakasz, az erdő ott gyönyörű. A csúcs felé érve a táj egyre téliesebb, szerencsés esetben egyre havasabb is. Mi pont jókor mentünk, igazi téli mesevilágba csöppentünk.
Ha felértek a csúcsra, akkor menjetek fel a kilátóba is, ahonnan szuper panoráma tárulhat a szemetek elé, ha épp nincs csupa ködben az egész. Sajnos ez nekünk nem jött még össze, de legalább minden alkalommal jót pihentünk fenn a csúcson. A kilátó tövében ugyanis számos asztal és pad várja a megfáradt kirándulókat.
Úton a Nagy-hideg hegy felé
A Csóványosnál választhattok, hogy hogyan tovább: vissza Diósjenőre, vagy pedig folytassuk a túrát tovább a Nagy-hideg hegyre. Ha visszafelé indultok, akkor Diósjenőre menjetek, hogy onnan vonattal könnyedén hazajuthassatok. Mi azonban nem ezt választottuk, “átugrottunk” a Nagy-hideg hegyre.
A túra ezen szakasza volt a legnehezebb, hideg csípős szélben sétáltunk át. De az útvonal egyik leglátványosabb, legsziklásabb része is erre volt. Kíváncsi vagyok nyáron milyen lehet.
A Nagy-hideg hegyre átérve örömmel vettük tudomásul, hogy a menedékház nyitva, így itt meg tudtunk ebédelni, valamint ittunk egy kellemes forralt bort is. Ajánlom mindenkinek, hogy térjen be akár csak egy röpke pihenőre is.
A feltöltődés után – a nagy hónak köszönhetően – úgy döntöttünk, hogy kicsit meggyorsítjuk a lejutást, így a régi sípályán kvázi szánkózva (szatyron ülve) haladtunk szépen lefelé. Kár, hogy nem vittünk magunkkal csúszkát, úgy még szuperebb lett volna az élmény.
Királyrét, végállomás
A túránk vége Királyrét volt, ahol a fárasztó nap után megvacsoráztunk. A kisvasút állomásától nem messze, az Várhegy vendéglő nevű étteremben fogyasztottunk el egy szuper vacsorát. Az ára kicsit magasabb, viszont hihetetlenül finom szarvaspörköltet ettünk, megérte!
A túra végeztével pedig kisvasúttal utaztunk Kismarosig, ahol pedig felpattantunk egy Z70-es zónázó vonatra, amivel visszamentünk Budapestre. Ami a vonatos túrázás nagy előnye, hogy az emberem nem kötelező körtúrát tennie, nem fontos a kiindulási pontba visszatérnie. Mint mondjuk az autós túra esetében, ahol adott, hogy a parkolóba vissza kell térni. Mi viszont szépen tettünk egy lineáris túrát Diósjenőről Kismarosra.
Mennyibe kerül, kinek ajánlott?
Maga a kirándulás pedig nem is drága, teljesarú jeggyel utazva 3.306 Ft-ból hozható ki fejenként. Ebben benne van a vonatjegy Budapest-Diósjenő között, ami 1.170 Ft, a Királyrét-Kismaros közötti kisvasúti jegy, ami 1.300 Ft, valamint a Kismaros-Budapest közötti vonatjegy, ami 836 Ft.
Ezt a túrát egyébként kisgyerekekkel semmiképpen sem ajánlom, de még felnőtteknek is akkor, ha kellő erőnléttel, kitartással rendelkeznek. A megfelelő tájékozódás érdekében legyetek jártasak a papír térképen történő tájékozódásban is, arra az esetre, ha a korábbi cikkekben bemutatott Természetjáró app mondjuk használhatatlan, mert lemerül a telefon.
Facebook Kommentek