Kirándulás a Cuha-patak völgyében
A Bakony minden évszakban különleges arcát mutatja, így érdemes bármelyik évszakban felkeresni a jól ismert Cuha-patak völgyét. A legjobb, hogy vonattal utazva könnyedén variálhatjuk a túraútvonalakat, így nem kötelező visszatérni a kiindulóponthoz, lineáris túrát is tehetünk.
Utazás Bakonyszentlászlóra
Ha a nevezett patakvölgy bejárása a tervünk, és egy jót szeretnénk kirándulni, akkor érdemes Bakonyszentlászlóig utaznunk. Érdemes korán nekivágni a túrának, hogy bőven maradjon időnk a friss levegő és a csodás táj élvezetére. Budapestről utazzunk a 6:40-kor induló railjetxpress vonattal. Győrig a menetidő 1:20 perc, mely során köszönhetően a vonatban közlekedő étkezőkocsinak akár meg is reggelizhetünk. Nincs is jobb mint gondtalanul, jóllakottan nekivágni a napnak. Kóstoljuk meg útközben az osztrák vasút különlegességeit! Ha többen utaztok, akkor már maga az utazás is egy külön program lesz így, a közös reggelinek köszönhetően. Érdemes kipróbálni.

A vonaton akár első osztályon is utazhattok, ami alig drágább, mint a sima másodosztályú jegy. Reggeliteket akár az ülőhelyen is elfogyaszthatjátok, rendeljetek a vonat fedélzeti portáljáról, ülőhelyre felszolgálva! Ez a lehetőség másodosztályon nem érhető el, de az étkezőkocsi a másodosztályú utasok számára is nyitva áll.

Győrben leszállva egy 13 perces várakozást követően pedig indul is tovább vonat Bakonyszentlászlóra, ahová 9:07-kor érkezik meg a vonat. Innentől kezdődik a gyalogtúra, maga a kirándulás
Egy javasolt túraútvonal
Mint minden túránkat, így ezt is a Természetjáró app segítségével raktuk össze. Az a jó az alkalmazásban, hogy becsüli a túra idejét is, így láthatjuk, hogy mikorra is érünk majd körülbelül a célhoz. Ehhez hozzáadjuk azt, hogy hány helyen tervezünk megállni, mennyi időre, és akkor tökéletesen tervezhetünk előre is egy hazaindulási időpontot.
Mi túránk alkalmával végigmentünk a leglátványosabb szakaszon, egészen Porva-Csesznek állomásig terveztük a túrát. Aki rövidebbet szeretne, az Vinye állomásig is túrázhat. Porva-Csesznekig a túra 11,7 km, amire 3:17 percet ír a tervező, így 4 órával érdemes kalkulálni, hogy lehessen bámészkodni is, és esetleg kisebb pihenőket beiktatni.
Hasonló kalandos túra lehet, ha az ország másik felébe utaztok, túrázzatok egy jót a Bükkben is!
Az állomástól a P jelű túristaúton indultunk el, első etapban az Ördög-rétig. Itt tartottunk egy kisebb pihenőt, amolyan piknikezős kávészünetet. Kissé borongós, tavaszi, esőre hajló napon túráztunk, megvolt a maga bája és izgalma a kirándulásnak.
A pihenőt követően kissé letértünk az útvonalról, a nehezebb ösvényt választottuk, felkerestük a Remete-barlangot és a Zsivány-barlangot. Itt másztunk egy jót a sziklás, nehéz útvonalon, hatalmas kaland volt mindenkinek. A vadregényes, sziklás patakmeder környékén, a patakvölgy felső szakaszán igazán emlékezetes volt a kirándulás. Gyönyörű a táj, friss a levegő, a nehéz terep ellenére is élvezhető. Viszont érdemes vízálló, kényelmes cipőben menni, a városi cipő itt átok.

A túra következő szakasza a Vinyéig tartó, az előzőekhez képest szolidabb terep. Követtük a patak völgyét, a Zsidó rét után, a Kőpince forrás környékén ismét izgalmasabb, látványos útvonalon haladtunk a vadregényes erdőben.

Vinyétől kezdődik a Cuha-völgy legismertebb szakasza, innentől jóval több túrázóval találkozhattok. Az útvonal itt követi a vasútvonalat, mely egyébként ipartörténeti műemlék. Számos alagút, viadukt van a vasútvonalon, amelyek a túraútvonalról láthatók. Vasút szempontból a legizgalmasabb szakasz, amikor egy viadukt a túraútvonal felett halad át. Ha épp jön vonat, akkor alulról szemlélhetjük meg az áthaladó vonatot. Csak nehogy valaki épp a WC-t használja, hahaha.

A szakasz egyébként a patakvölgyben halad, számos pihenési lehetőség is adott errefelé. Az útvonal többször keresztülhalad a patak medrén, így nagyon jó szolgálatot tesz a jól záró cipő. Vigyázat, a kövek csúsznak, jól bele lehet pottyanni a vízbe, ami egy hűvös tavaszi napon nem feltétlenül kellemes. Viszont utólag legalább vicces sztori lesz belőle, az kétségtelen!

Porva-Csesznekhez közeledve a terep könnyebb, pihentetőbb. Levezetésnek tökéletes, legalább nem lesz a túrázó hulla fáradt így a végére. Az állomásra érkezés előtt egyébként található az útvonalon egy pihenőpark is, ahol nyugodtan leheveredhet a fáradt túrázó, amíg a vonatra vár.
Hazautazás
A túra végeztével Porva-Csesznek vasútállomásra érkezünk, ahol egy kis kiállítás és egy büfé is üzemel. Itt érdemes megpihenni, szétnézni a hazaindulás előtt. Két lehetőségünk is van a hazaútra. Akár Veszprém, akár Győr felé indulunk, hasonló menetidőket láthatunk, 10 perc mindössze a különbség. Ami pozitívum, hogy így igazából minden órában van hazajutási lehetőség, így saját tempónk függvényében, nyugodtan tudunk kirándulni. Minden páros óra 30 perckor Győr felé tudunk hazajutni, minden páratlan óra 24 perckor pedig Veszprém felé, egy átszállással.

Ha a 9 órás érkezés után sikerül a túrát 4:00-4:20 perc alatt teljesíteni (ahogy egyébként nekünk is sikerült mindenféle kapkodás, sietség nélkül, pihenőkkel tarkítva), akkor akár még egy délutáni győri városnéző sétát, vagy kellemes késői ebédet is betervezhettek. A 13:24-es vonat ugyanis 14:13-ra érkezik Győrbe, onnan pedig félóránként van InterCity vonat Budapestre.

Oda-vissza Győr felé utazva egyébként a túra másodosztályon, teljesáron 6830 Ft-ból hozható ki, első osztályon utazva pedig (Budapest-Győr és Győr-Budapest szakasz) 7962 Ft-ból, online váltott jegyekkel. Ha rendelkeztek valamilyen kedvezménnyel, akkor ettől olcsóbban is összejöhet. Szerintem ez a túra egy szuper kis program családoknak, baráti társaságoknak, így bátran ajánlom mindenkinek, aki egy igazán hangulatos környezetben, csodálatos tájakon barangolva szeretne eltölteni egy kellemes szombati napot.
Facebook Kommentek