Vonattal a Nógrádi várhoz
Ha tart a pandémia, és külföldre nem utazhatunk, akkor is számos lehetőségünk adódhat vonatos kikapcsolódáshoz. Érdemes szétnézni belföldön is, Magyarország is számtalan csodát rejt. Ha Budapest környékét nézzük, számos olyan hely van a környéken, amely könnyedén, viszonylag gyorsan elérhető vonattal is. Egy novemberi szombaton így döntöttünk mi is, és a Nógrádi várat tűztük ki úticélnak.
Utazás
A Nógrádi várhoz egy váci átszállással tudunk Budapestről eljutni. Ha a 8:07-kor induló Z70-es vonattal indultok, akkor 8:32-re Vácon vagytok. Onnan tovább 8:39-kor indul az S750-es személyvonat, Diósjenő felé. A két vonat között általában közös peronos az átszállás, így egyszerűen megoldható, minimális kellemetlenséggel jár. Váctól a kis piros “Bézé” motorvonattal utazunk, amolyan erdei vasúti hangulatban utazunk, 9:22-re érkezünk meg Nógrád vasútállomásra. Ez Budapestről 1:15 perces utazás. Autóval 15-20 perccel rövidebb az utazás, viszont a vonat Vác után a Börzsöny magaslatai között kanyarog, patakparton, erdőkben. Érdemes erre elutazni, minden évszakban más arcát mutatja a táj.


A napi program
Megérkezésünk után elsőként sétáltunk egyet az állomás közvetlen szomszédságában található tó partján. A tó körül egy járda vezet, ami viszont meglehetősen rossz állapotban van. Kár érte, pedig igazán hangulatos kis parkot lehetne itt kialakítani, legalább egy pár pad és szemetes elhelyezése már sokat dobna a környezet igényességén. Valamint akár el tudnék itt képzelni egy jó kis csónakázási lehetőséget is.

Miután körbesétáltuk a tavat, a vár felé vettük az irányt. A vár igazából elég közel található a vasútállomáshoz, így nem is kellett sokat sétálni. Bár mivel elvileg túrázni jöttünk, amúgy sem az lett volna a cél, hogy nulla kilométerrel a lábunkban térjünk haza 😀 Szóval akkor irány a vár, a falu közepén egy domb tetején.
Maga a vár kellemes csalódás volt. Annak ellenére, hogy sok nem maradt belőle, mégis igazán kellemes időtöltés barangolni egyet körülötte. A várhoz vezető út során érintettünk egy emlékművet is, a hét vezér előtt tisztelegnek a bejárat tövében található kopjafák. Szépen karbantartott emlékhely!

A várba belépve igazából szinte egy nagy mező tárul elénk, néhol egész szépen megmaradt várfal maradványokkal. Innen látható, hogy milyen szép vár lehetett ez régen. A tájékoztató tábláknak köszönhetően bővíthetjük tudásunkat a vár történetével is. Érdemes körbesétálni a területet, a vármaradványról ugyanis csodás panoráma tárul a környékre, a hegyekre, itt aztán nagyon jó beizzítani a telefonok panorámafotó opcióját is! 😀 Ha pedig felmentek a tetővel fedett toronyrészre, akkor onnan információs tábla is segíti a tájékozódást, hogy mely irányban mit is lehet felfedezni a látómezőben.

Az alapos felfedezést követően pedig visszasétáltunk a faluba, a várból lefelé menet vettük észre, hogy a felvezető út tövében áll egy sátor. Na ez valami kaja lesz, nézzük meg – gondoltam. Szerencsére egy nagyon kedves pár várta lent frissen készített kürtőskaláccsal és finom forró teával a kirándulókat, szinte jelképes áron. Természetesen éltünk a lehetőséggel. Vírusmentes időkben több étkezési lehetőség is adódik, két éttermet is találtunk a vár közelében. Érdemes lehet kipróbálni ezeket is majd egyszer! 🙂

Hazaút
Hétköznapokon jó a menetrend, óránként közlekednek vonatok Vác felé, és Diósjenő felé is, Vácon mindig a zónázó vonatokhoz csatlakozva. Hétköznap viszont ritkább a menetrend, de így is pont jól jön ki egy ilyen várnéző túrához. Mi a 12:36-kor induló vonattal indultunk vissza Vác felé, amiről Vácon zónázó vonatra átszállva 13:54-re Budapesten lehet lenni.

Összességében véve a Nógrádi vár akár vonattal felkeresve is, tökéletes lehetőség egy pár órás, mindennapokból kiszakadós, rövid kis kirándulásra, érdemes legközelebb kipróbálnotok!