Zöld, csendes, szlovén – Ljubljanaba vonatoztunk
Január végén úgy döntöttünk, hogy olaszországi utazásunkat (erről később) egy kisebb kitérővel, Szlovénia fővárosán keresztül valósítjuk meg. Ljubljanaba költséghatékonyan el lehet jutni: a Citadella 246-os járata egész évben közlekedik, reggel 9-kor kirobogva Budapest Déli-pályaudvarából, 16:40-re megérkezve Ljubljanaba. Visszafelé szintén 9 után indul a vonat, délután 17 órára érkezve Budapestre. Oda-vissza akár 30 euróért is utazhatunk, melyhez 3 eurós helyjegy ár párosul – amennyiben szükséges.
Az utazásról
De hogyan lehetne röviden leírni egy Budapest-Ljubljana útvonalat? Vállalható, azonban unalmas! Ahogy már említettem, közel 8 órát kell utazni ahhoz, hogy megtegyük a két főváros közötti körülbelül 460 kilométert. Bár a nyolc óra önmagában nem őrülten sok, a Citadella járat gyakorlatilag nem kínál semmit, ami izgalmasabbá tenné a vonaton töltött időt. Ez azt jelenti, hogy nincs éttermes kocsi, ahogy Wi-Fi sem. Ami pozitívum, hogy legalább a hordozható elektronikus eszközeinket tölthetjük a fülkében, továbbá a szlovén határon áthaladva egyre látványosabb dombok és völgyek között haladunk, így a táj kínálta szépségekben is gyönyörködhetünk. Amíg el nem feledem: fülkék! A termes kocsiknál szerintem nagyobb kényelmet adnak, így társaságban gyorsabban és családiasabb hangulatban lehetséges elütni az időt.
Ljubljanáról
Ami Ljubljanat illeti, dióhéjban: zöld és nyugodt. Még télen is sokan sétáltak a ljubljanai vár körüli dombon, ahogy a Tivoli Park is egy népszerű helyszín a helyiek körében. Aki késő tavasszal, esetleg nyáron érkezik Ljubljanaba, az minden bizonnyal még inkább idilli környezetet tapasztalhat ezeken a helyszíneken. A csend amúgy a város központjára is érvényes, ugyanis a keskeny folyó mentén található régiközpont utcáira nem lehet autóval behajtani. Épp emiatt az egész központi terület nagyon turistabarát. Nem csoda, hogy a szlovén város Európa Zöld Fővárosa is lett 2016-ban.
Gasztronómia
Ami az ételeket illeti: a cukrászdák tömkelegén túl számos olyan modern, otthonos étterem található a városban, ahol szívesen tartózkodik a vendég akár huzamosabb ideig is. Ennek ellenére nekem hiányzott a street food hatás: a zárt éttermek kevésbé voltak csalogatók, a továbbá hiányoltam azt a gasztronómiai nyüzsgést, amit számos kelet-közép-európai államban tapasztalhat az ember. Ehhez párosul, hogy elsőre nem sok olyan szlovén ételt tudok mondani, amit őrülten ki akarok próbálni. Ennek ellenére mind a krémes, mind a burek, ahogy a prosciutto és a szlovén borok is kielégíthetik a kíváncsiak vágyakozásait.
Ljubljana környéke
A régió városaival összehasonlítva a szlovén fővárosról talán azt mondhatnám, hogy olyan mint egy elegánsabb és rendezettebb Zágráb, illetve egy kisebb és kevésbé grandiózus Bécs. Összességében ajánlanék-e egy vonatos utazást Ljubljanaba? Igen! A szlovén fővárosbán simán el lehet tölteni 1-2 napot, ezen felül pedig tervezhetünk egy napos kiruccanásokat a Bledi-tóhoz, a 120 kilométerre található tengerparti Piran városába, Koperbe, ahogy akár az olaszországi Triesztbe is. Ezen felül a 30 eurós retúrjegy Budapestről Ljubljanaba nagyon is vállalható, és bár a vonat nem kínál túl sokat, mégis megteremtheti egy sikeres utazás alapjait.
Képgaléria
A cikk szerzője az útON utazási portál főszerkesztője.
Facebook Kommentek