Étkezési lehetőség a vonatokon
Bisztrókocsi, büfékocsi, étkezőkocsi. Különböző néven hívja a laikus utas, közben a lényeg: arra a kocsira gondol, ahol enni lehet. Mi is a különbség ezek között, milyenekkel merrefelé találkozhatunk? A következőkben végigvesszük, hogy mely vonatokon milyen szolgáltatással találkozhattok. Jelen cikkünkben csak olyan vonatokról lesz szó, amely Magyarországot érintő nemzetközi járat, vagy pedig teljes egészében belföldön közlekedő vonat.
Ha pedig esetleg az éjszakai vonatokról szeretnél általánosságban többet megtudni, akkor az alábbi cikk is érdekelhet!
Étkezőkocsik
Étteremre hajazó, rendes asztalokkal és székekkel rendelkező kocsi, mely általában bőségesebb kínálattal rendelkezik. Ilyenekkel találkozhattok, ha Pozsony, Prágra, Berlin vagy Krakkó, Varsó felé vonatoztok (Hungária, Báthory EuroCity), de már menetrendváltástól a Dacia gyorsvonatban és a Transilvania EuroCity vonatban is közlekednek. Előbbiben Budapest és Bécs között, másikban pedig Kolozsvár és Bécs között. Ezeket a MÁV START égisze alatt az Utasellátó üzemelteti. Ha az étlapot nézzük megállapíthatjuk, hogy tényleg bőséges. Akár reggelire kívánunk meg valamit, akár ebédre vagy vacsorára ennénk komolyabb főételt, megtalálhatjuk a kedvünknek tetsző fogásokat. Mindemellé természetesen bőséges italválaszték is társul, az árak pedig teljesen elfogadhatóak.

A Budapestről Prágába (Brno-ba) közlekedő Metropolitan EuroCity vonatokban a szolgáltatást a cseh JLV nyújtja. Az étlapon a kínálat valamivel szerényebb, viszont így is találhatunk magunknak akármely étkezéshez párosítható fogást. Vácig utazva gyakran vacsorázok meg munkából hazafelé menet, egy jó Svíčkova, mellé egy korsó Budweiser százszor jobb befejezése a napnak, mintha a dugóban araszolnék délután Budapestről kifelé. Az étkezőkocsik egyébként tiszták, kulturáltak, a személyzet legtöbbször kedves. Ha hosszabb útra mentek, pl. Pozsony, Brno, Prága, akkor mindenféleképpen érdemes betérni, nagyon jó hangulatban telhet így az út.

Ha utazásunk során van lehetőség kipróbálni, akkor mindenféleképpen térjünk be az étkezőkocsiba, garantáltan élvezhetőbb lesz az út, kellemesen telik az idő!
TIPP: ha nemzetközi vonattal utazol, de csak belföldi szakaszon, az étkezőkocsi akkor is nyitva áll előtted! Ha Győrbe mész, vagy Szolnokra, esetleg a Dunakanyarba, akkor is betérhetsz akár csak egy jó kávéra is!
Bisztrókocsik
A bisztókocsikra általában jellemző, hogy a kínálat szerényebb, egyszerűbb, mint egy teljes értékű étkezőkocsiban az megszokott. Általában rövidebb viszonylatokon, kevésbé forgalmas járatokon fordulnak meg, ahol az étkezőkocsi fenntartása nem lenne feltétlen kifizetődő.
A MÁV-START kötelékében 2021 őszén debütáltak az IC+ bisztrókocsik, melyek már a legforgalmasabb IC vonatokban megtalálhatók. Ezekben a kocsikban található egy bisztrószakasz, ahol egyszerűbb ételek, harapnivalók, italok kaphatók. A kínálatban megtalálhatók lepények több ízben, hot dog, amerikai hot dog, de – bár a lehetőség szűkös – még vegán opció is van a kínálatban! Ezek mellett válogathatunk számos édességből, italból is. Összességében igazából bármi kapható, amire egy két-háromórás úton szüksége lehet az embernek.

Jelenleg ezek az IC+ bisztrókocsik elérhetők a Budapest-Keleti – Miskolc – Nyíregyháza – Debrecen – Szolnok – Budapest-Nyugati és vissza útirányon közlekedő IC vonatokban, valamint a Szegedre és Pécsre közlekedő IC-kben is. Ezeken a vonatokon elérhető a prémium osztály is, ahol a jegy mellé jár egy ingyenes meleg ital is, amit a bisztrópultnál tudtok kérni. Továbbá, ha a vonatotok a Keletiből indul, akkor indulás előtt az Üzleti váróban térítésmentesen fogyaszthattok (ha első osztályú, vagy prémiumra szóló jegyetek van). Egyébként ha megnézitek, hogy mennyivel drágább az első osztály a másodosztálynál, és hozzászámoljátok az ingyenes ellátásban elfogyasztott tételeket, akkor simán kijön, hogy jobban jársz az első osztályú jeggyel, mintha másodosztályon utaznál.

TIPP: Ha olyan belföldi IC-vel utazol, ahol van bisztrókocsi, akkor próbáld ki a lepény menüt, kedvező árú és a laktató lepény mellé választhatsz üdítőt vagy sört!
A Budapest-Keleti pályaudvarról Bécs, München, Zürich és Frankfurt felé közlekedő jól ismert RailjetXpress vonatokban is megtalálható a fedélzeti vendéglátás. Igazából érdekes kategória ez. Ha magát a kocsit nézzük, akkor inkább hajaz egy bisztróra, kevés az ülőhely is, valamint eleve az ARbmpz sorozatból is erre lehet következtetni. Viszont ha magát a kínálatot nézzük, akkor a belföldi IC-ken közlekedő bisztróktól jóval komolyabb az elérhető kínálat. Személy szerint én szeretem a railjeteket, ajánlom mindenkinek, hogy próbálja ki.
TIPP: Utazzatok business/prémium osztályon, hosszú távon kifizetődő a felár, sokkal nagyobb kényelemben utazhattok, már a több privátszféra megéri a felárat, az ülőhelyen felszolgálás (csak railjeten!) már csupán hab a tortán.

Ezen felül léteznek olyan speciális kocsik is, amelyek mind éttermi elrendezésű, mind pedig bisztró jellegű térrel rendelkeznek, ezek az étkező- és bisztrókocsik. Ilyenekkel találkozhattok például Bécs felé egyes járatokban (Transilvania, Dacia) valamint Brassó felé (Corona IC) és nyáron Keszthely felé is. Ezeknek a kínálata igazából a „natúr” étkezőkocsikon használtakkal megegyező, a bisztrószakasz igazából csak azért kedvező szerintem, mert pl. ha valaki átugrik egy sörre a barátokkal, akkor nem foglal el asztalt az étkező részen.


Büfékocsi
Na, ha nagyon pontosak akarunk lenni, akkor ilyen jelenleg nem is létezik, ezt általában mindenre használják az emberek, gondolnak itt étkezőre, vagy akár a bisztróra. Büfének mondhatjuk hivatalosan azt, ami az éjszakai vonatokon, a háló- és fekvőhelyes kocsikon található, amit az utaskísérő üzemeltet. Itt tényleg csak apróbb harapnivalók, üdítők, rágcsálnivalók kaphatók. Viszont ami pozitívum, hogy az utóbbi évben úgy tapasztaltam, hogy jelentősen bővült a kínálat, mind az Utasellátónál, mind a többi társaságnál (ÖBB Nightjet, CD Night) egyre komolyabb a kínálat az éjszakai vonatok büféjében is.

TIPP: Ha éjszakai vonattal utaztok, nézzétek meg a kínálatot, rendeljetek a fülkébe vacsorát. Egy pohár borral megkoronázva kellően romantikus élmény ahhoz, hogy élvezetesen kezdődjön az út.
Összesítő
Remélem sikerült kicsit konkretizálni mindenkiben, hogy körülbelül mit várhat, ha a vonaton betér egy étkező/bisztrókocsiba. Valamint megtanulhatta mindenki, hogy büfékocsi nincs is 😀 Ha bármi további kérdésetek merülne fel, írjatok nyugodtan, akár e-mail-ben, akár Facebookon.
Az itt található képgalériában pedig további képeket nézegethettek a különböző kocsikról, hogy még jobban kitisztuljon, hol mire számítsunk.
Facebook Kommentek